Fenomen lalki Barbie

Fenomen lalki Barbie jest ogromny. To lalka z tak naprawdę bogatą historią, która zaczęła być produkowana już wiele lat temu. Dopiero od niedawna toczą się jednak poważne dyskusje na temat tego, czy posiadanie lalki Barbie może w jaki sposób negatywnie wpływać na obraz swojej cielesności u dziewczynek. 

Lalki Barbie i ich fenomen

Nie warto jednak demonizować tych lalek. Owszem, przedstawiają one nienaturalnie piękną kobietę, o figurze, której praktycznie nigdy nie ma zwykła kobieta. Trudno jednak za kształtowanie tak nierealistycznego obrazu ciała kobiety u dziewczynek winić po prostu zabawkę. Tutaj większy wpływ mają prawdziwe osoby w życiu dziewczynki, oraz to, komunikaty na temat swojego ciała przy niej wypowiadają. To rola rodziców oraz szkoły, aby edukować, że ludzie mogą mieć różne kształty figury, rozmiary czy wzrost. Lalka Barbie to po prostu lalka przedstawiająca piękną kobietę, którą naprawdę przyjemnie można się bawić.

Dziewczynki pragną mieć lalkę Barbie

W przypadku dzieci zwykle jest tak, że im jest coś bardziej dla nich niedostępne, tym bardziej tego pragną i chcą. Brak dostępności wzbudza zainteresowanie, a zatem ci rodzice, który notorycznie i kategorycznie odmawiają dziewczynce zakupu lalki Barbie, zwykle jeszcze bardziej przyciągają jej uwagę w tym kierunku. Dlatego naprawdę czasami lepiej jest, nawet jeżeli rodzice nie do końca wewnętrznie się z tym zgadza, po prostu kupić lalkę Barbie i pozwolić przez jakiś czas dziewczynce się nią bawić.