Ocieplenie z pistoletu – czy to się opłaca?

ocieplenie pianką poliuretanową

Wiele osób planujących wykonanie ocieplenia domu zastanawia się, czy warto inwestować w pianę poliuretanową, która ma dobre parametry izolacyjne, jednak jest nieco droższa od wełny czy styropianu. Oczywiście jest to decyzja, którą muszą podjąć sami mieszkańcy – z upływem kilku lat, wydatki ponoszone na nowoczesne formy ocieplenia całkowicie się zwracają, ponieważ ocieplenie domu płytami PIR i ocieplenie poddasza pianą PUR sprawia, że każdego miesiące redukują się wydatki na ogrzewanie wnętrz.

Koszty ocieplenia

Standardowy cennik dla piany poliuretanowej o grubości 20 centymetrów wynosi około 55-60 złotych od metra kwadratowego, założenie wełny czy styropianu to niższy koszt, jednak o ile poddasze ma regularne kształty. Zakamarki czy załomy generują dodatkowe koszty, ponieważ wymagają odpowiedniego dopasowywania płyt styropianowych i wełny. Pianka poliuretanowa nie sprawia takich problemów, dodatkowo ocieplenie domu izolacją natryskową można wykonać szybko – doświadczona ekipa radzi sobie z tym w 1-2 dni robocze, przy wyborze innych, standardowych metod ocieplania czas remontu wydłuża się nawet pięciokrotnie.

Ocieplanie z pistoletu dotyczy nie tylko poddaszy, coraz częściej w ten sposób ociepla się również ściany. Plusem jest to, że powierzchni nie trzeba w żaden specjalny sposób przygotowywać, a poliuretan nie chłonie wody, przez co nadaje się nawet w domach cierpiących na nadmiar wilgoci. Gwarancja udzielana na tego typu ocieplenia może sięgać nawet 25 lat, żywotność poliuretanu jest znacznie wyższa niż wełny mineralnej oraz płyt styropianowych.