Przyszłościowe zawody – logistyk

jak zostać logistykiemŻyjemy w czasach, kiedy zawód wybiera się względem sytuacji na rynku, a nie swoich upodobań. Wybierając kierunek studiów, czynimy pierwszy krok ku karierze. Dylematy związane z wyborem mogą nas długo prześladować. Jaki kierunek studiów wybrać, aby dalsza ścieżka kariery była dla nas rozwojowa? Jakie zawody są najbardziej poszukiwane? Gdzie znajdziemy dla siebie stanowisko? To pytania, które nurtują wielu studentów, ale nie tylko. Wraz z agencją  Investdom.pl przygotowaliśmy dla Was artykuł, który może być dla podpowiedzią.

Top dziesięć obszarów pracy

W dziesiątce najbardziej pożądanych zawodów znajdują się:

  1. Logistyka – koordynowanie prac spedycyjnych i logistycznych w firmie
  2. Bankowość – umiejętność budowania długofalowych relacji z klientem
  3. HR – zorientowanie na biznes i zasoby ludzkie
  4. Rynki finansowe – umiejętność wyceniania przedsiębiorstwa
  5. Nieruchomości – kompetencje sprzedażowe
  6. Finanse – dobra znajomość sektora, w którym działa firma
  7. IT – internetowa przyszłość
  8. Zarządzanie – koordynowanie prac organizacji
  9. Psychologia – w erze internetu coraz ciężej poradzić sobie z realnym życiem
  10. Biotechnologia – tworzenie struktur ekologicznych

Logistyk

Dzisiejszy artykuł poświęcamy zawodowi logistyka. Spektrum działań w tym zawodzie jest bardzo rozległe. Jest to jeden z bardziej pożądanych zawodów, nie zmieni się to przez następne 10 lat. Transport jest podstawą dużych przedsiębiorstw działających na skalę krajową, europejską i światową. Bez transportu i spedycji istnienie wielu gigantów przedsiębiorczych nie miałoby szans. Logistyk odpowiada za proces planowania, realizowania i koordynowania efektywnego transportu. Działania mogą obejmować również obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne, zaopatrywanie w części, lokalizowanie zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakunek, obsługa zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie. Zawód logistyka to przede wszystkim podejmowanie działań eksportowych i importowych. Logistyk odpowiada za sprawność procesu transportowego produktów i surowców, przy najkorzystniejszej optymalizacji kosztów.
Zakres działań logistyka zależny jest od kwalifikacji. Jedni zajmują się analizowaniem istniejących systemów logistycznych oraz proponowaniem zmian, drudzy koordynując fizyczny proces spedycyjny.
Logistycy znajdą zatrudnienie w każdej branży. Pożądani są w handlu, produkcji, usługach. Osoba po logistyce może znaleźć zatrudnienie np. jako specjalista ds. planowania produkcji czy też ds. gospodarki magazynowej.
Zawód ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, m.in. ze względu na zarobki, ponieważ są proporcjonalne do nakładu pracy. W tym zawodzie podstawa wynosi około 2-3 tysiące złotych. Możliwość awansów związana jest ze wzrostem zarobków, co w firmie logistycznej jest jak najbardziej możliwe. Zawód ten jest nie tylko przyszłościowy, ale również rozwojowy.

Kariera logistyka niesie ze sobą wiele plusów. Jest to możliwość rozwoju, awansu i coraz większych zarobków. Wybierając studia logistyczne, rozpoczniesz swoją karierę, która tuż po zakończeniu nauki zaowocuje stanowiskiem pracy w zawodzie.