Galwanizacja – podstawowe informacje

powłoka galwaniczna

Galwanizacja jest niezwykle często wykorzystywana w wielu różnych branżach przemysłu. Proces ten polega na nakładaniu powłok metalicznych na powierzchnie obiektów. Ma to na celu poprawę ich właściwości, a także walorów estetycznych. Galwanizernie przeprowadzają takie procesy, jak m.in. cynkowanie, niklowanie, srebrzenie, miedziowanie, a także wiele innych.

Czym charakteryzują się powłoki galwaniczne?

Powłoki galwaniczne muszą być nakładane niezwykle precyzyjnie. Ważne jest, aby umieścić je na całej powierzchni danego przedmiotu (łącznie z trudno dostępnymi obszarami). To, w jakim celu nakłada się powłokę metaliczną zależy od indywidualnego przypadku. Jej głównym zadaniem jest ochrona danego produktu przez m.in. korozją, czy też uszkodzeniami mechanicznymi. Za pomocą powłoki można podnieść poziom wytrzymałości, czy też odporności na ścieranie. Nierzadko wykorzystuje się ją do poprawy przewodności elektrycznej. Oczywiście nic nie stroi na przeszkodzie, aby powłoka galwaniczna pełniła wyłącznie rolę dekoracji.
Nakładanie powłok galwanicznych nie jest procesem zbyt skomplikowanych. Najczęściej przebiega on następująco – powierzchnia przedmiotu jest dokładnie oczyszczana z wszelkich zanieczyszczeń, a następnie zanurzana w roztworze z elektrolitem (np. w przypadku cynkowania jest nim cynk).

Zastosowanie galwanizacji

Galwanizacja jest powszechnie stosowana w wielu gałęziach przemysłu np. budownictwie, motoryzacji, energetyce, telekomunikacji. Warto dodać, że powłoki galwanizacyjne mogą mieć różny charakter. Zwykle rozróżnia się powłoki drobnoziarniste oraz gruboziarniste. Jest to ściśle uzależnione od gęstości prądu.
Gęsty prąd pozwala na uzyskanie gładkiej oraz drobnoziarnistej powłoki. Należy jednak mieć świadomość, że zbyt dużą gęstość prądu może spowodować produkcję cząsteczek wodoru. Skutkiem tego może być powstanie powierzchni mocno porowatej, co nie jest pożądanym zjawiskiem.
Ciekawym jest to, że galwanizować można nie tylko przedmioty metalowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powłokę nałożyć również na sztuczne tworzywo. Pozwala to na znacznie obniżenie kosztów produkcyjnych. Warto również dodać, że takie przedmioty są o wiele lżejsze, a także mniej podatne na korozje. Mogą one wyglądać również dobrze i niczym nie odbiegać pod względem wizualnym od przedmiotów wykonanych z metalu. Zwykle tego rodzaju produkty wykorzystywane są w branży dekoracji wnętrz. Jak widać zastosowań galwanizacji jest naprawdę wiele, a niektóre z nich są dość zaskakujące. Warto również dodać, że rozwijające się technologie cały czas zwiększają tę ilość.