Kąpiel sposobem na stary kamień

schody z kamienia naturalnego

Kto by nie chciał mieć kamienia w ogrodzie? Pytanie zdaje się być retoryczne. Jeszcze lepiej, gdy kamień wygląda na stary. Dodaje to ogrodowi niesamowitego wrażenia powagi i stylowości. Tylko skąd wziąć stary kamień, skoro jest go tak niewiele? Rozwój technologiczny znalazł na to sposób.

Kamień do wanny

Sposobem na stworzenie wrażenia starości kamienia jest poddanie go działaniu maszyny do obróbki wibrościernej. Co to takiego? W skrócie mówiąc jest to specjalna wanna z wibracjami o wysokiej częstotliwości. Wypełnia się ją specjalnym płynem, a następnie wrzuca do niej kamienie oraz tzw. kształtki obróbcze.

Można w ten sposób uzyskać różnorakie efekty, w zależności od tego jaki rodzaj kształtek się zastosuje. Wykonywana w ten sposób obróbka powierzchniowa przynosi jednorodne efekty, bowiem wszystkie zanurzone w kąpieli kamienie poddawane są działaniu jednakowych czynników o stałych parametrach.

Kąpiel dla starości

Przy wykorzystaniu tej metody można także wykonywać postarzanie kamieni naturalnych. Sama obróbka wibrościerna wykorzystuje efekt siły tarcia, znany z natury. Znajdowane na brzegach rzek okrągłe kamienia, zwane otoczakami, to właśnie efekt działania siły tarcia, wyzwalanej wskutek ‚przeganiania’ kamieni przez wieków w korytach rzek. Ocierając się o siebie kamienie przybierały z czasem charakterystyczny kształt i fakturę.

Wybierając odpowiednie kształtki obróbcze można więc przy użyciu tej metody otrzymać także efekt starego kamienia i to z nawet najbardziej gładkich na wstępie materiałów.