Obróbka szlifierska w przemyśle

obróbka wibrościerna - gratowanie

Jednym z podstawowych działań podejmowanych w hutnictwie pozostaje obróbka metali post-procesowa. Pod jej wpływem istnieje możliwość wykończenia wytoczonych, odlanych albo przerobionych detali. W wyniku podstawowych działań uzyskuje się gładki, pozbawiony ostrych krawędzi produkt. Jest to jak najbardziej skuteczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa finalnych produktów i poprawy estetyki obrabianych materiałów. Właściwa technologia obróbki powierzchniowej gwarantuje uzyskanie pożądanych efektów.

Jakie techniki obróbki są stosowane?

Z racji technologicznego zaawansowania coraz częściej stosuje się specjalistyczne i zautomatyzowane techniki obróbki materiałowej.
Popularną i niedrogą metodą obróbki jest gratowanie, polegające na usuwaniu ostrych kantów, metalowych pozostałości po procesie odlewania i wszelkich nierówności po procesie przygotowania hutniczego detali. Najbardziej popularną techniką gratowania jest obróbka szlifierką. Popularnie w post-produkcji przeprowadzane jest także zautomatyzowane gratowanie powierzchni, wykorzystujące roboty przemysłowe z sensorami i roboczymi końcówkami ściernymi. Gratowanie ma szczególne znaczenie w przemyśle samochodowym, medycznym oraz lotniczym. Często wykonywane jest ono w trakcie przygotowywania produktów jubilerskich.

Inne technologie obróbki

Wysoce zaawansowaną techniką wykończenia materiałów pozostaje obróbka wibrościerna. W wyniku wyzwalania przez maszynę do obróbki wibracji, dochodzi do kontaktowania się obrabianych detali z medium ściernym. Można wykonywać szlifowanie na sucho lub mokro. W tej drugiej technice stosuje się roztwory wodne materiałów ściernych, płyny robocze, kulki cierne ceramiczne, szklane albo stalowe. Obróbka wibrościerna wykorzystywana jest powszechnie w jubilerstwie, przemyśle precyzyjnym oraz lotniczym.

Technologii obróbki materiałowej jest bardzo wiele. Zastosowanie poszczególnych metod wynika z przeznaczenia produktu, rodzaju przerabianego materiału, wymiarów i dostępności poszczególnych rodzajów osprzętu przemysłowego.