Rodzaje materiałów spawalniczych

spawanie metodą mag

W momencie, w którym kuszące światełko, które obserwowaliśmy przez lata, spoglądając na procesy spawania w naszym najbliższym otoczeniu, staje się pretekstem do zastanowienia się nad pracą w szeroko pojmowanym spawalnictwie – należy w pierwszej kolejności poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak przebiega ten proces. Nie jest on bowiem w żadnym wypadku na tyle prosty, na ile może się nam tak naprawdę zdawać.

Mimo tego, że samo spawanie jako takie zdaje się być dość oczywistym w swoim przebiegu procesem, wewnętrznie jest ono w pewnym stopniu skomplikowane. Dość powiedzieć, że rozróżniamy co najmniej trzy powszechnie stosowane typy spawania – a co za tym idzie, także i rodzaje materiałów spawalniczych. Każdy z nich przypisany jest do konkretnego działania i warto jest przynajmniej po części na samym początku zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób się dzielą.

Metody spawania

Wśród najpopularniejszych metod spawania wyróżniana jest zatem metoda MIG, metoda MAG oraz metoda TIG – w każdej z nich zaś używamy nieco innych materiałów, korzystając z nich w dość odmienny sposób. Co prawda podstawą każdego spawania jako takiego jest wykorzystanie drutów spawalniczych (za wyjątkiem metody TIG, gdzie w ich miejsce pojawiają się tzw. pręty), lecz odmienne jest ich otoczenie, działanie oraz sposób używania.

W wypadku metody MIG (Metal Inert Gas) i MAG (Metal Active Gas) różnicę widać już na pierwszy rzut oka przy rozwinięciu anglojęzycznych skrótów. Pierwsza z nich stawia na osłonę drutu spawalniczego w postaci gazów obojętnych, druga zaś – aktywnych, zwykle używanych przy spawaniu elementów stalowych. To determinuje także typ druta, który należy nabyć do danego typu spawania i warto jest na to patrzeć w obrębie sklepu z narzędziami spawalniczymi.

Łatwo jest tutaj popełnić błąd i dlatego właśnie przydaje się cząstkowa wiedza na temat materiałów spawalniczych. Na dłuższą metę potrafi ona sporo ułatwić nie tylko zawodowym spawaczom, lecz i osobom, które choć przez moment z tym działaniem obcują.